Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՀԲԸՄ ղեկավարներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին եւ ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յագուբյանին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀԲԸՄ գործունեությունը ազգապահպանման, պետականաշինության ու Հայաստանի կարողությունների հզորացմանն աջակցելու հարցում:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ երկարամյա գործունեության ընթացքում կազմակերպությունը, հավատարիմ մնալով իր սկզբունքներին, կարեւոր ներդրում է ունեցել հայանպաստ ծրագրերում, մեր երկրի տարբեր ոլորտների զարգացմանը:
Ազգային ժողովի նախագահը, անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, նշել է. «Պետք է ամեն ինչ արվի երկրի անվտանգության ապահովման, տնտեսության զարգացման, ժողովրդի բարեկեցության համար, որպեսզի հայն ապրի ու արարի սեփական հայրենիքում»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Պերճ Սեդրակյանը նշել է, որ ՀԲԸՄ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին:
ՀԲԸՄ նախագահը կարեւորել է սփյուռքահայության ներդրումը մեր երկրի տնտեսության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանն անդրադարձել են հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, հայապահպանությանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:

Ara Babloyan Receives AGBU Leadership
On June 11, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the President of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Berge Setrakian and the AGBU President of Armenia Vazgen Yagubian.
The Head of the Parliament highly assessed the activities of the AGBU in supporting the preservation of the national identity, the state building and the capacity building of Armenia.
Ara Babloyan noted that during its many-years activities the organization, being adherent to its principles, had an important contribution to pro-Armenian programs and in different spheres of our country.
Touching upon the inner-political developments of Armenia, the President of the National Assembly presented his approaches. “We should do our best for providing the security of the country, the development of the economy, the people’s welfare in order the Armenian people live and create in their own fatherland,” Ara Babloyan said.
Expressing their gratitude for the reception, Berge Setrakian has noted that the AGBU is ready to continue the support to Armenia.
The AGBU President highlighted the contribution of Diaspora Armenians in the development of our country’s economy.
At the meeting the sides talked about the strengthening of fatherland-Diaspora relations in different spheres and the implementation of the programs directed to the preservation of Armenian identity.